Οδική ασφάλεια 2023

Την Τετάρτη 22-03-2023, η Κινητή Μονάδα Εκπαίδευσης του Κέντρο Βιωματικής Εκπαίδευσης Οδικής Ασφάλειας - EERSC έπειτα από πρόσκληση της Διευθύντριας του Γυμνάσιο Χανδρά Αγγέλας Χρηστάκη , παραβρέθηκε στο Γυμνάσιο Χανδρά του Δήμου Σητείας, στα πλαίσια του μαθήματος Εργαστήρια Δεξιοτήτων στη θεματική ενότητα Ζω καλύτερα - Ευ Ζην Υγεία, με θέμα την Οδική Ασφάλεια. Οι Εκπαιδευτές Οδήγησης & Κυκλοφοριακής Αγωγής και Κε.Θε.Υ.Ο. αντίστοιχα Αντώνης Στεφανάκης και Ροδάνθη Κοκολάκη ενημέρωσαν και ευαισθητοποίησαν βιωματικά τους μαθητές και τους καθηγητές του Γυμνασίου σε θέματα οδικής ασφάλειας που αφορούν στη μετακίνηση τους ως πεζοί, επιβάτες σε οχήματα, ποδηλάτες και μελλοντικοί οδηγοί οχημάτων. Με τη βοήθεια των γυαλιών προσομοίωσης χρήσης αλκοόλ μπορεσαν να αντιληφθούν οι συμμετέχοντες το πόσο επηρεάζεται η αντίληψη χώρου κατά την κατανάλωση αλκοόλ ερχόμενοι αντιμέτωποι με την δυσκολία αποφυγής εμποδίων και τοποθέτησης αντικειμένων φορώντας τα ειδικά γυαλιά μέθης. Επίσης μέσω της βιωματικής εκπαίδευσης πρόσκρουσης, οι επιβαίνοντες στα ειδικά οχήματα μαθητές αντιλήφθηκαν τη χρησιμότητα της ζώνης ασφαλείας, ακόμα και με μικρή ταχύτητα κρούσης.

Βασικός στόχος ήταν η απόκτηση συνείδησης και προαγωγής μιας κουλτούρας οδικής συμπεριφοράς που θα ανάγει την ασφαλή οδήγηση σε δεξιότητα ζωής.
Οδικά Ασφ
Οδική Ασφ Β