ΙΑΚΕ ΜΑΗΣ 2023

Στις 27 Μαΐου 2023 συμμετείχαμε με εισήγηση στο 9ο Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο του ΙΑΚΕ «Ινστιτούτο Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών» με τίτλο «Πολίτης, Εκπαίδευση & Πολιτική συμμετοχή». Η εισήγησή μας είχε τίτλο ¨Εκπαίδευση και Πολιτειότητα: Αναδεικνύοντας Ενεργούς Πολίτες – Το παράδειγμα του γυμνασίου Χανδρά». Κατά τη διάρκεια της ομιλίας μας αναδείξαμε τις διδακτικές και παιδαγωγικές μεθόδους που εφαρμόζουμε στο σχολείο μας καθώς και τις δράσεις που πραγματοποιούμε προκειμένου να καλλιεργήσουμε τις ήπιες δεξιότητες των μαθητών και να προωθήσουμε την ενεργή πολιτειότητα, τη δημιουργία δηλαδή μαθητών-πολιτών οι οποίοι θα ενδιαφέρονται για τα κοινά και για τον τόπο τους . Οι μαθητές-πολίτες του σχολείου μας εμπλέκονται σε δραστηριότητες και αναλαμβάνουν από νωρίς πρωτοβουλίες αλλά και ευθύνες. Οι καλές πρακτικές συμπερίληψης, και ομαδοσυνεργατικότητας βρίσκουν γόνιμο έδαφος στο καλό κλίμα του σχολείου όπου προετοιμάζονται οι αυριανοί ενεργοί πολίτες που θα σέβονται το περιβάλλον, θα είναι κοινωνικά ευσθητοποιημένοι και θα αναλαμβάνουν την ευθύνη.
Εισηγήτριες: Angela ChristakiΧρηστάκη Αγγελική, Εκπαιδευτικός ΠΕ06 MEd Διευθύντρια γυμνασίου Χανδρά
Ευσταθοπούλου Αγγελική Εκπαιδευτικός ΠΕ78 MSc Angeliki Efstathopoulou
Α 4

Πρόληψη από τις εξαρτήσεις

Ενημέρωση για την πρόληψη από τις εξαρτήσεις.

αυτοβ12

αυτοβ21

αυτοβ31

ΑΓΩΝΑΣ ΟΡΕΙΝΟΥ ΤΡΕΞΙΜΑΤΟΣ

ΑΓΩΝΕΣ ΟΡΕΙΝΟΥ ΤΡΕΞΙΜΑΤΟΣ ΓΕΩΠΑΡΚΟΥ

ΧΑΡΤΗΣ ΟΡΕΙΝΟΥ ΑΓΩΝΑ

Αγιασμός- Έναρξη διδακτικού έτους 2022-2023

Ξεκινάμε γερά! Με βραβεία!
Αφού τελέσαμε τον Αγιασμό, μια ευχάριστη έκπληξη περίμενε τους μαθητές μας. Έφτασαν τα βραβεία μας για την Ολυμπιάδα Φυσικών Κινδύνων και Καταστροφών Βε Safenet 2022. Ο διαγωνισμός οργανώνεται από το συμβούλιο της Ευρώπης και το Υπουργεία πολιτικής προστασίας της Κύπρου και συμμετέχουν 25 χώρες της Ευρώπης και της Ν. Μεσογείου με περίπου 500 μαθητές. Σκοπός του είναι η γνώση και η δημιουργία κουλτούρας ετοιμότητας και δραστηριοποίησης των μαθητών όσον αφορά τους κινδύνους και τις φυσικές καταστροφές. Το σχολείο μας συμμετέχει και διακρίνεται τα τελευταία τρία χρόνια. Για δεύτερη χρονιά είμαστε μέσα στη δεκάδα με βαθμολογία 94,5 /100 ενώ στην έκθεση βαθμολογηθήκαμε με 10/10. Ο Διαγωνισμός είναι στην Αγγλική γλώσσα και οι μαθητές πρέπει να απαντήσουν 50 ερωτήσεις που αφορούν φυσικούς κινδύνους σεισμοί πλημμύρες, κατολισθήσεις, ηφαίστεια, ξηρασία κτλ ή τεχνολογικούς κινδύνους όπως ραδιολογικά/ χημικά ατυχήματα, αστοχίες φραγμάτων κτλ.
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί
Χρηστάκη Αγγελική, Παπαδάκη Μαρία, Βοζινάκη Ειρήνη, Παπίδης Αναστάσιος.
αγιασμός 2022
αγιασμός α 2022

Ειδικότητες ΕΠΑΛ Λασιθίου 2022-2023

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΕΠΑΛ ΛΑΣΙΘΙΟΥ 2022-2023

Ευχαριστίες για την λαχειοφόρο αγορά

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όσους μας στηρίξατε στη λαχειοφόρο αγορά του σχολείου μας. Τα χρήματα που συγκεντρώσαμε, τα "επενδύσαμε" σε μια υπέροχη εκδρομή σε όλη την Κρήτη. Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Γερακιανάκη Αντώνη για την προσφορά ενός αρνιού. Ευχόμαστε σς όλους καλό Πάσχα με Υγεία, Αγάπη και Ειρήνη. Ο τυχερός της κλήρωσης ήταν από τον Χανδρά. Του ευχόμαστε να το απολαύσει με την όμορφη οικογένειά του.