ΙΑΚΕ ΜΑΗΣ 2023

Στις 27 Μαΐου 2023 συμμετείχαμε με εισήγηση στο 9ο Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο του ΙΑΚΕ «Ινστιτούτο Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών» με τίτλο «Πολίτης, Εκπαίδευση & Πολιτική συμμετοχή». Η εισήγησή μας είχε τίτλο ¨Εκπαίδευση και Πολιτειότητα: Αναδεικνύοντας Ενεργούς Πολίτες – Το παράδειγμα του γυμνασίου Χανδρά». Κατά τη διάρκεια της ομιλίας μας αναδείξαμε τις διδακτικές και παιδαγωγικές μεθόδους που εφαρμόζουμε στο σχολείο μας καθώς και τις δράσεις που πραγματοποιούμε προκειμένου να καλλιεργήσουμε τις ήπιες δεξιότητες των μαθητών και να προωθήσουμε την ενεργή πολιτειότητα, τη δημιουργία δηλαδή μαθητών-πολιτών οι οποίοι θα ενδιαφέρονται για τα κοινά και για τον τόπο τους . Οι μαθητές-πολίτες του σχολείου μας εμπλέκονται σε δραστηριότητες και αναλαμβάνουν από νωρίς πρωτοβουλίες αλλά και ευθύνες. Οι καλές πρακτικές συμπερίληψης, και ομαδοσυνεργατικότητας βρίσκουν γόνιμο έδαφος στο καλό κλίμα του σχολείου όπου προετοιμάζονται οι αυριανοί ενεργοί πολίτες που θα σέβονται το περιβάλλον, θα είναι κοινωνικά ευσθητοποιημένοι και θα αναλαμβάνουν την ευθύνη.
Εισηγήτριες: Angela ChristakiΧρηστάκη Αγγελική, Εκπαιδευτικός ΠΕ06 MEd Διευθύντρια γυμνασίου Χανδρά
Ευσταθοπούλου Αγγελική Εκπαιδευτικός ΠΕ78 MSc Angeliki Efstathopoulou
Α 4